Dny elektronové mikroskopie 2024

Brno, jako hlavní město elektronové mikroskopie, prezentovalo Dny elektronové mikroskopie 2024. Celotýdenní akce probíhala letos od 18. do 24. března a byla spojená s různými přednáškami, výstavami pro veřejnost, rodiny s dětmi i pro odborníky v různých institucích po celém městě.

Žáci naší školy navštívili Dny elektronové mikroskopie ve čtvrtek 21. 3. a v pátek 22. 3. 2024 v Technickém muzeu v Brně.

Odborníci z brněnského centra mezinárodní firmy Thermo Fisher Scientific nás zde zasvětili do tajů elektronové mikroskopie a mimo to pro nás měli připraveny i zajímavé soutěže o ceny. Třeba kvíz poznávání zvětšenin z elektronových mikroskopů, tematické hlavolamy, hádanky, tajenky a další zábavné aktivity.

Odborníci na elektronovou mikroskopii nám představili vybrané přístroje ze sbírky Technického muzea v Brně a praktickými ukázkami nám vysvětlili jejich význam, princip a použití. Zároveň se žáci dozvěděli rozdíly mezi optickým a elektronovým mikroskopem a mnohé další zajímavosti.

V rámci přírodopisných praktik jsme pak ještě i s deváťáky navštívili Moravské náměstí, kde byla k vidění nafouknutá nanostruktura a výstava fotografií pořízených právě pomocí elektronových mikroskopů.

Mgr. Martina Kosová