7 Granada Španělsko 3/2017

7. projektové setkání Erasmus+ KA2 Un Teorema en la Biblioteca

Granada, Španělsko 27. 3. 2017-31. 3. 2017

Na konci března se uskutečnilo již 7., ale bohužel i poslední mezinárodní pracovní setkání žáků partnerských škol Projektu Un Teorema en la Biblioteca – (Polsko, Itálie, Maďarsko, Norsko, Česká republika, Slovinsko a Španělsko), který na naší škole probíhá od září 2014 a bude končit na konci srpna 2017. Hostitelem byla španělská škola v krásné a historické Granadě. Žáci se tentokrát zabývali tématem Energie. Praktická část spočívala ve výkladu o využití solárních panelů na střeše španělské školy k výrobě energie a odborné přednášce o úsporách energie uvnitř historického paláce Alhambra v Granadě. Žáci měli možnost vyzkoušet si přístroje k měření tepelných poměrů v budovách a vyslechli velmi zajímavý výklad Diega Pabla Ruize Padilla, odborníka z univerzity v Granadě s tématem „Energetická úspornost a zvukové poměry v paláci Alhambra“ Navštívili i vědecký pak v Granadě, kde strávili intenzivní den v jednotlivých expozicích.

Žáci celý týden pracovali na tématech ve španělském a anglickém jazyce týkajících se energie a mládeže: Energie – motor světa, Zdroje obnovitelné energie, Zdroje neobnovitelné energie, Spotřební společnost a šetření energií, Albert Einstein, Mládež – šetření energií v každodenním životě. Na partnerské škole žáky přivítali představitelé odboru školství Andalusie, univerzity v Granadě a vedení školy: IES Zaidin Vergeles.

Intenzivní používání cizích jazyků probíhalo jak při práci ve škole a s tím spojených aktivitách, tak v rodinách, ve kterých žáci bydleli. Seznámení se s prostředím a životem kamarádů ze Španělska bylo velkým zážitkem, stejně jako taneční vystoupení flamenca v podání žáků školy.

Své výsledné prezentace následně žáci představili v angličtině a španělštině na závěrečném odpoledni všem zúčastněným a zástupcům školy a města. Nikomu se nechtělo odjíždět domů a všichni doufáme, že se nám podaří v budoucnu zrealizovat stejně úspěšný další projekt.

Ing. Bc. Zdeňka Schormová, Ph.D.
koordinátorka projektu