Exkurze Mauthausen, Linz

Po dříve pořádaných výjezdech do polské Osvětimi s podobným zaměřením – seznámit se s tragickým osudem mnoha lidí během 2. světové války a nacistickými praktikami likvidace nepřátel – jsme se ve středu 17. května vypravili do Rakouska, kde byla naším cílem návštěva koncentračního tábora Mauthausen a města Linz (Linec).

Žáci 9. ročníku a zájemci i z 8. tříd si prohlédli prostory věznění německých nepřátel a díky stáhnutým aplikacím se ze svých mobilů dověděli v českém jazyce všechno o jednotlivých místech, která postupně měli možnost navštívit.

Při zpáteční cestě jsme se zastavili v hlavním městě Horních Rakous Linz na prohlídku centra. Zavítali jsme do Nové katedrály neboli Katedrály Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariä-Empfängnis-Dom nebo Neuer Dom). Na Hlavním náměstí (Hauptplatz), které je zároveň největším náměstím na Dunaji, jsme si prohlédli zdejší dominantu - sloup Nejsvětější trojice - a koupili si z mnoha nabízených druhů „ein Kugel Eis“ = „kouli zmrzliny“.

Vydaření celé exkurze přálo slunečné a teplé počasí, a i když se žáci dověděli v souvislosti s Mauthausenem mnoho smutných informací, velice se jim tento výjezd líbil a jistě na tuto zkušenost hned tak nezapomenou.

(připravili Mgr. J. Rozbořil a Mgr. H. Palásková)